Chromoterapie

Někdy jste se možná setkali s pojmem colorterapie, někdy zase s pojmem chromoterapie. Oba pojmy znamenají léčení barvami, přesto je mezi nimi malý rozdíl. Takže hned na začátku je třeba říct, že v colorterapii se používají barevné pigmenty (čili z nich můžeme namíchat řadu barev a jejich odstínů) a v chromoterapii se zase používají barevné světla neboli paprsky.

Co to tedy přesně znamená chromoterapie? Slovo chromoterapie je řeckého původu a znamená kromos - světlo (paprsek), color (barevné světlo), therapia - terapie, čili plný význam je léčení světlem. V chromoterapii se tedy používá k léčení světlo a jejich barevné paprsky. Každý barevný paprsek má svoji specifickou energii a tedy každý barevný paprsek působí na jinou část v organismu a to jiným způsobem. Světelné barevné paprsky pronikají svou energii každou buňkou do našeho organismu a tam způsobují určité reakce. Barevné světlo zprostředkovává našemu organismu léčivé impulsy a právě ty mají vliv na naše tělesné či psychické poruchy.  Je třeba upřesnit, že barvy nejsou jen barvy které nám pomáhají cítit se lépe, ale jedná se o energii světla, které tyto barvy odrážejí. Na léčbu používáme sedm barev a jsou to barvy duhy: červenou, oranžovou, žlutou, zelenou, modrou a fialovou. Možná jste se už setkali s tím, že se někdy uvádí (zvláště u čaker), že na léčbu používáme i barvu indigovou. Tato barva vlastně ani nepatří do spektrálních barev, ale jedná se o nějakou spojnici mezi modrou a fialovou barvou.

Každopádně chromoterapie má spoustu pozitivních výsledků a dá se říci, že může spolupracovat s léčebnými metodami, které se používají v oficiální medicíně jako doplňková léčba.

chromoterapie - léčení barevným světlem (jeho paprskem)

 

Pojem colorterapie značí celkové působení barev na náš organismus a život kolem nás.

 

Chromoterapie, colorterapie jsou jednoduché metody, kdy každá barva má svůj terapeutický účinek pro určitý orgán našeho těla a vůbec se nemusíte bát, že by barevná terapie měla nějaké vedlejší účinky. Přesto objevil-li se někde problém, může to znamenat že se organismus duševně nebo tělesně vyrovnává s určitými problémy.

Historie chromoterapie, colorterapie:

Léčení barvami bylo známé už ve starém Řecku, Egyptě, Indii i Číně a dokonce i zmizelé Atlantidy, kdy barvy byly považovány za božskou sílu, nenahraditelnou k udržování harmonie a vnitřní rovnováhy v živých organismech. V jejich kruhových chrámech byly údajně zvláštní komory, kam se lidé chodili léčit působením přirozeného světla a křišťálu. Chrámy byly postaveny tak, aby dovnitř mohly dopadat sluneční paprsky, které se pak využívaly k léčení. Lidstvo odjakživa uctívalo slunce - jeho světlo obsahuje všechny barevné spektra a lidé již v nejstarších dobách znali jeho léčivé vlastnosti. Více o historii léčení barvami a světlem najdete v sekci historie léčení barvami.

Možnosti léčby:

Celkové léčení - doplnění novou životní sílu a energii (při únavě, stresu) celému tělu.

Léčení určité části těla - barva směřuje pouze na určitou postiženou část těla (bolest zubů, břicha apod.)

 

Je několik způsobů, jak můžeme barvou působit:

 

Ozařování barevným světlem

Léčení barevným světlem se používalo již ve starověku, kdy se sluneční paprsky filtrovaly skrze sklo nebo křišťál. Dnes si můžeme k léčebným účelům koupit různé druhy svítidel. Barevný filtr můžeme přiložit na postižené místo na těle (ale ne na otevřené rány) a prosvicujeme žárovkou. Žárovka se však nesmí dotýkat barevného filtru. Doba ozařování by měla na začátku trvat asi 15 minut, po několika ozařování můžeme prodloužit na 30 minut. Ozařování můžeme opakovat ve stejný den, ale měla by následovat hodinová přestávka.

 

Přímé přikládání

Přiložením barevného kousku látky, nebo šátku na určitou část těla (např. při bolesti břicha, zubů, končetin).  Při vyvrtnutém kotníku je dobré si kotník převázat modrým šátkem. (Modrá má anestetické a uklidňující účinky).

 

Barevné dýchání

Vdechování je nejlépe vhodné provádět v přírodě nebo při otevřeném okně. Udělejte si pozici nejlépe vsedě nebo si stoupněte mírně rozkročmo. Špičku jazyka opřete o vrchní patro za přední zuby. Pomalu nadechujte nosem a počítejte do pěti. Zadržte dech a na dvacet sekund zadržte dech. Potom pomalu vydechujte ústy a počítejte opět do pěti jako při nádechu. Při nádechu vizualizujte vzduch konkrétní barvy a představujte si, jak celé vaše tělo se naplňuje touto barvou a léčí nerovnováhu nebo určitý problém.

 

Vizualizace

V tibetském budhismu je vizualizace  nejoblibenějším prostředkem k léčení fyzických a psychických potíží. Je to metoda podobná jako barevné vdechování barev, ale při vizualizaci vytváříte vnitřním zrakem obrazy. Nicméně tuto metodu můžete provádět kdekoliv, aniž by vás u toho někdo sledoval. Na začátku bude nejlepší, pokud začnete vizualizovat bílou barvou, aby jste se nejprve očistili, a tím se hned můžete zbavit určitého napětí v organismu. Potom už dál pracujete s barvami, které potřebujete dostat. Pokud potřebujete doplnit nějakou barvu narychlo (třeba před pohovorem), můžete rovnou vizualizovat barvu, kterou potřebujete doplnit.

 

Dívání se přes barevné brýle

Toto barevné vidění je rovněž velmi účinné, jelikož existuje přímé spojení mezi vegetativním nervovým systémem a okem. Barevné paprsky, které jsou vnímány okem se uvnitř těla energeticky transformují. Přes oko přímo na mozek působí jako elektromagnetické vlny určitých frekvencí a uvolňují se tak určité reakce a tím pak dochází k vyvážení disharmonií a následné regenerace. Aby bylo barevné vidění zcela účinné, musí být oko zcela obklopené barvou. Díváme se přes barevné sklo nebo barevný filtr, ale musíme si dát pozor, aby nás v místnosti nerušily jiné barevné frekvence. Dívat se stačí denně pár minut (stačí 15 minut), můžeme prodloužit až na třicet minut. Je však je mít na paměti, že studené odstíny nás utlumují a teplé naopak povzbuzují.

 

Pití barevně ozářené vody

Jedna z nejstarších metod barevné terapie. Dodnes jí v Indii používají lékaři ajurvédské medicíny. Vodu nabíjíme různými frekvencemi barev a dochází tak k léčení nebo aktivaci různých energií v těle. Tato metoda spočívá v tom, že se zabarvená nádoba obsahující čistou vodu postaví na slunce. Přitom dochází k procesu, který se nazývá solarizace, což znamená, že sluneční paprsky nabijí vodu vlastnostmi barvy, jakou má zvolená nádoba. Slunce zaktivuje barvu skla a naplní vodu jejími vibracemi. Tato voda vám pak pomůže při konkrétních zdravotních potíží. Je mnoho teorií, jak nabíjet vodu barevnou energií. Proto vám zde uvedu jeden ze základních postupů a časem si každý najde svůj způsob jak a v čem nabíjet. Vezmeme tedy barevnou sklenici, dózu, láhev (ovšem není vhodná PET láhev). Pokud nemáme láhev dané barvy, tak vezmeme čistě bílou a naplníme jí vodou. Kolem dokola připevníme barevný filtr (barevný šátek, látku, karton) a postavíme na přímé sluneční světlo. Necháme přes vodu vstřebat sluneční světlo nejméně patnáct minut, ale čím déle tím líp. Radím však minimálně jednu hodinu. Skleněnou láhev můžeme ponechat na slunci i několik hodin a mezitím si můžeme odlévat a popíjet celý den. Nemáme-li možnost ozářit slunečním světlem, klidně můžeme použít i světlo umělé, ale určitě budeme ozařovat déle a nebude tak účinné. Takto barevně ozářena voda vydrží v lednici čerstvá klidně dva až tři dny. Pro delší ponechání použijeme na nádobu šroubovací uzávěr.

 

Léčení dotykem

Jako u předešlých technik nejprve několikrát prodýcháváme. Bylo by dobré rovněž nejprve párkrát očistit mentálně bílou barvou. Potom namíříme ruce tam, kde chceme léčit. Kolem hlavy (bolest hlavy, migréna), na břicho (při nevolnosti, špatném zažívání) apod. Při dotyku vizualizujeme paprsek dané barvy a při výdechu se seoustřeďujeme na určitou barvu, jak nám její energie proudí z rukou na postižené místo. Ze své zkušenosti vím, že tuto metodu bych u začátečníků doporučila nejdříve natrénovat. Je třeba se hodně soustředit na to, jak energie barev vychází z rukou a následně se dostává na postižené místo. Právě hodně lidí má problém se soustředěním, proto doporučuji nejprve začít s běžnějšími metodami jako je vizualizace nebo prodýchávání.

 

Léčení barevnou koupelí

Pro koupele jsou nejvhodnější koupelové soli a aromatické oleje. Napustíme si vanu ne příliš horkou vodou, jelikož příliš horká koupel může snížit účinek barevné energie. Trochu teplejší vodu můžeme použít při teplých barvách (červená, oranžová, žlutá), při studených barvách (modrá, zelená, fialová) použijeme chladnější vodu. V barevné koupeli bychom měli vydržet minimálně 15 minut, aby tělo mohlo vstřebat zvolené barvy.

 

Tip: čas od času je vhodné si dát koupel s tyrkysovou barvou. Tato koupel posiluje obranyschopnost organismu, zvláště pokud jsme vyčerpaní, které se dostavilo poté, co jsme strávili určitou dobu s některými lidmi, kteří nás psychicky unavili. Pro tento účel je vhodná i bílá koupelová sůl. Červená a oranžová koupel rozproudí krev a posílí organismus, proto je vhodná při nachlazení (u červené však pozor, má silnou energii). Žlutá koupel je vhodná, pokud nejsme schopni učinit nějaké rozhodnutí. Povzbudí a očistí mysl. Zelená osvěžuje a uklidňuje. Modrá koupel je výborná navečer, kdy tak můžeme vypnout od každodenních starostí.