Barvy v bytě

Přemýšlíte, čím oživit váš byt nebo místnost, ve které pracujete? Chtěli byste změnu, ale nevíte čím začít? Mate problémy se soustředěním, špatně usínáte, nebo trpíte přílišnou chutí k jídlu? Pak právě pro vás je určená tato kapitola, která se zabývá barvami v bytě.

Barvy mohou ovlivňovat naši náladu, ale také například proces učení, schopnost soustředit se, aktivitu, chuť k jídlu apod. Barvy v bytě tedy hrají významnou roli v tom, jak se doma budeme cítit.

To, jaké barvy máme na stěnách v našich domovech, ale i na doplňcích, mohou totiž ovlivnit naší náladu, ale také zdraví. Barvy jsou důležitou součástí našeho života, protože vnímání barev u nás může vyvolat různé pocity a reakce.

Uvědomte si, že barvy našich obydlí vyjadřují naší osobnost.

 

 

BARVY V BYTĚ A PROSTŘEDÍ, VE KTERÉM TRÁVÍTE SVŮJ ČAS

Každou místnost našeho domova užíváme k jiným účelům a barvu bychom měli vybírat i s ohledem na tento aspekt. Největší barevný vliv v místnostech mají barvy stěn. Jejich výběr, použití i kombinace je proto velice důležitý.

Barvy místnosti vyjadřují lidskou osobnost, bývají také přizpůsobeny účelu místnosti. Barvy v místnosti nás provázejí každý den, proto se musíme při výběru barev spolehnout na své pocity a doporučené barevné sladění, abychom se jich brzy nepřesytili. Správným výběrem barev zkvalitníme bydlení sobě i svým blízkým a v práci svým pracovníkům.

Před výběrem barvy do bytu nebo prostředí byste si nejprve měli odpovědět na následující otázky:

Jaký je význam místnosti, kterou chceme vymalovat?

Kdo bude používat tuto místnost?

Jaké pocity má místnost navozovat?

Je v místnosti přirozené osvětlení?

Jak bude místnost navržena (nábytek, doplňky)?

 

Barvy jsou důležitým prvkem vzhledu objektu nebo místnosti a představují náš první vizuální dojem.

Obecně platí, že jasné veselé barvy použijeme do místnosti, kde žijeme aktivně (dětský pokoj, kuchyně, společenská místnost, restaurace). Tlumené chladnější barvy působí opačně, takže je použijeme do ložnice, oddychové místnosti. Pastelové světlejší barvy se používají do pracovny, studentského pokoje, obývací pokoje).

 

Použitím barev můžeme docílit jedinečnou atmosféru a zdůraznit nebo potlačit skutečnou velikost místnosti, dále korigovat slabiny tvaru, ale taky můžeme v místnosti dosáhnout požadovaného pocitu svěžesti nebo tepla, lehkosti nebo tíže apod.

 

Optické působení barvy v místnosti

Světlé, pastelové, studené barvy prostor opticky zvětšují, zatímco tmavé, teplé barvy zmenšují.

Záleží tedy na barvě, zdali dojde k povzbuzení a oživení nebo k vyrovnanosti a klidu.

 

 

OBECNÉ RADY PŘI VÝBĚRU BAREV:

 

Teplé barvy - zmenšují skutečnou velikost místnosti a přibližují jednotlivé prvky v místnosti. Studené barvy -  místnost zvětšují a prvky oddalují.

Světlé teplé barvy - prostor oteplují, rozšiřují, místnost působí větší a vzdušnější, strop vypadá vyšší.

Tmavé teplé barvy - působí důstojně, prostor ze stran uzavírají.

Světlé studené barvy - shora prostor zesvětlují a uvolňují.

Tmavé studené barvy - shora prostor stlačují – snižují strop, po stranách zmenšují.

 

Místnost opticky rozšiřují mírné, nenásilné barvy, barvy chladných tónů a světlé barvy. Místnost opticky zužují barvy syté, intenzivní, barvy teplých tónů a tmavé barvy.

V uzavřeném prostoru se světlejší barvy vzdalují a tmavší barvy přibližují - toho lze využít při kombinování odstínů na jednotlivých stěnách, abychom dosáhli požadovaného působení.

Tmavé barvy na nás působí těžce, proto nás tmavé barvy tlačí dolů.

Světlé naopak na nás působí lehce, proto nás nadnášejí.

Barvu vnímáme jako těžkou, pokud má v sobě alespoň trochu červené nebo černé (pocit tíže se tak silně spojuje s barevným vnímáním, že má člověk při zvedání např. žluté bedny za lehčí než tmavě modrou nebo černou, ačkoli jsou všechny samozřejmě stejně těžké).

Převažují-li intenzivní barvy, atmosféra v místnosti může působit neklidně. Příliš živé barvy krotíme klidnějšími, pastelovými barvami.

 

Barvy se v místnosti pocitově spojují také s teplotním vnímáním. Studené barvy nám místnost ochlazují, teplé zase oteplují. Bylo zjištěno, že lidé v zelené, modré místnosti vnímají teplotu až o 2-4 °C chladněji než v oranžové.

 

 

Tipy:

Malou, stinnou místnost můžeme opticky zvětšit, studenými osvětlenými odstíny (zejména světle modrou), bílý strop pak vyvolá dojem prostornosti a vzdušnosti.

 

Větší místnosti můžeme opticky zmenšit a zútulnit stěnami v teplých, tmavších nebo různých barvách, s velkými vzory a kombinaci různých materiálů a vzorů.

 

Dlouhou místnost můžeme zdánlivě zkrátit vymalováním nejvíce vzdálené stěny do tmavšího odstínu nebo ji vymalujeme teplou barvou, která ji opticky přiblíží.

 

Krátkou místnost opticky prodloužíme, pokud zadní stěnu vymalujeme světlou barvou nebo na ni umístíme zrcadlo.

 

Vysoký strop působí nižší v teplé barvě a tento efekt se ještě zesílí, je-li strop vymalován tmavou teplou barvou.

 

Nízký strop opticky zvýšíme použitím světlých barev – především studených, jejichž efekt bude ještě vyšší, pokud vymalujeme stěny a strop ve stejné světlé barvě nebo pokud v místnosti použijeme vodorovné linky.

(Chceme-li nízkou místnost opticky zvýšit, požijeme na strop modrou barvu,v některém ze světlých odstínů, čímž dosáhneme otevření prostoru směrem vzhůru „do oblak“) viz níže u modré barvy

 

Psychologická síla barev:

Každá místnost má svou vlastnost. Stejně tak mají své vlastnosti i barvy. Největší barevný vliv v místnostech mají barvy stěn, jelikož zaobírají největší plochu. Jejich výběr, použití i kombinace je proto velice důležitý.

 

Barvy mají takovou sílu, že mohou ovlivnit naše nálady a pocity. Prožitek z barev závisí na naší oblibě určitého typu barvy, světelném jasu (denní světlo nebo osvětlení umělé, intenzita světla), biorytmu (barvy prožíváme jinak ráno než večer). Dále zohlednit i orientaci místnosti na světové strany. K sestavení barevných kombinací je také dobré znát alespoň základy psychologie barev.

Měli bychom volit maximálně dvě základní barvy a pak pracovat s jejich odstíny a kombinacemi. Pokud máme tvarově bohatý, plný prostor, není vhodné používat mnoho barev. Ty se pak zbytečně přetlačují s tvarovou mnohostí toho prostoru. Stačí třeba jen dvě barvy, ale pohrát si s jejich sytostí a světlostí.

 

Barvy malé sytosti dělá prostor barevně klidnějším a vážnějším. Zvyšováním sytosti naopak docílíme oživení nálady a výrazu. Čím je barva osvětlenější, tím prostor působí vzdušněji a jemněji. Naopak ztemňováním barvy docílíme výrazu těžšího a vážnějšího.

 

Barvy teplé (žlutá, oranžová, červená, hnědá) a jejich kombinace:

Teplé barvy nevzbuzují pouze pocit tepla, ale působí na zvýšení aktivity a vitality člověka tak, že stimulují motorickou činnost jeho vegetativního nervstva. Vyvolávají pozitivní naladění, atmosféru tepla a pohody, pocit bezpečí a uspokojení a zútulňují.

Takové barvy nejvíce volíme tam, kde potřebujeme pozitivní naladění - do dětských pokojů, ale také v interiérech škol, ale také ve zdravotnických zařízeních, prostě všude tam, kde je nutné, aby se člověk cítil optimisticky.

Barvy studené (modrá, zelená, fialová) a jejich kombinace:

Studené barvy naopak působí zcela opačně než barvy teplé a tuto aktivitu zpomalují. Člověka zklidňují a působí na jeho psychickou stránku stabilizujícím dojmem. Volíme je do odpočinkových části místnosti

Barvy neutrální (černá, bílá, šedá) a jejich kombinace

 

Jaké barvy pro jakou povahu?

Volba barev je důležitá nejen z hlediska prostorového vnímání, ale také z hlediska naší aktivity, duševní vyrovnanosti a psychického uvolnění. Za nejvíce aktivní je považována  barva oranžová, následuje žlutá, červená a purpurová. Naproti tomu studené barvy mají spíše uklidňující účinky. Mezi ně patří modrá, zelenomodrá, zelená a fialová.

Teplé barvy jsou proto doporučovány pro mírnější a pasivnější povahy, které potřebují spíše povzbudit k aktivitě. Ale pozor, všeho moc škodí, a pokud to s teplými bavami přeženeme, mohou nás posléze dráždit až rozčilovat. Lidé s výbušnou povahou, kteří potřebují ve svém bytě nalézt psychickou rovnováhu, by měli volit naopak z odstínů studených barev. Ale ani s nimi bychom to neměli přehánět, abychom se v prostoru necítili příliš utlumeni až znuděni, nevhodné barvy v bytě mohou vést až k depresím.

 

 

BARVY V PROSTORU

 

Při výběru barev pro náš domov zkoušíme kombinovat barvy, které vyjadřují naší povahu, abychom si vytvořili prostředí, kde se budeme cítit útulně a domácky.

 

Použití barev je opravdu silný prostředek, kterým můžeme hodně získat, ale také hodně ztratit. Abyste při kombinaci barev snáze dosáhli úspěchu, měli bychom znát alespoň základy teorie barev. Pojďme si proto něco říct o psychologii barev.

 

Červený prostor

Červená barva vyjadřuje energii, aktivitu, vitalitu, pohyb a lásku k životu. Probouzí životní sílu. Získává v celkové náladě něco mohutného, dělá tím velký dojem.

Dokáže navodit intimní atmosféru, avšak na větší ploše a sytém odstínu může působit spíše agresivně. Není to přirozená, ale spíše už agresivní intimní atmosféra.

Není vhodná jako dominující barva, používáme jí jako doplňující energii. Červenou používáme jako barvu akcentu na objektech, jejichž tvarové a dispoziční působení chceme v celkovém dojmu podpořit. Je zajímavá v tom, že zmenšuje velikost pokoje, ale zvětšuje velikost předmětů v něm, tedy i malá plocha červené ve velkém prostoru určitě upoutá pozornost. Pokud chceme něco zvýraznit, tak dejme do blízkosti něco červeného. Např. fotku dejte do červeného rámečku. Je tedy užitečná jako důrazová barva.

Ve větších plochách jí uplatňujeme tam, kde je zvýšená aktivita uživatelů, v místnostech určené pro zábavu nebo kde trávíme omezené množství času (předsíň, vstupní prostory).

Použijeme-li červenou tam, kde trávíme velké množství času, červená bude působit dráždivě až agresivně na naší psychiku,což není vůbec vhodné do místnosti pro odpočinek, kdy například přijdeme unaveni z práce.

Je vhodná do domácí tělocvičny, do dílny. Ale můžeme ji použít do ložnice (navzdory svým povzbudivým účinkům na vášeň), ale jen nějaké malé prvky. Jinač by způsobila nespavost nebo nedostatečný odpočinek.

Tím, že je to barva extrovertní a stimulující, neměla by být dlouho v zorném úhlu pohledu.

Červená nabádá k  práci a komunikaci s okolím ale i příliš k aktivitě, a tak je vhodná jen pro lidi mírnější povahy. U člověka hyperaktivního cholerika, by červená dráždila jako býka červený hadr.  Proto u lidí, kteří jsou lehce výbušní nebo těžko ovládají své emoce, tak červenou barvu používat co nejméně. Červená tyto problémy ještě zhorší.

Doplňková barva k červené je zelená, takže pokud bude hodně prvků červených, použijte tam i nějaké prvky zelené, aby se energie vyrovnala.

 

Přidáním jiné barvy do červené dostaneme jinou atmosféru a vyvoláme tím zcela odlišné asociace, než původní a to sytou červenou barvu.

V červených odstínech, kde je přidána a obsažena hnědá barva, je červený účinek potlačen a stává se tak barva vhodná pro použití na velké plochy podlahové krytiny a popřípadě i jedné stěny, která je tak laděna ve stejném tónu podlahou. Na této stěně pak např. vyniknou okrasné předměty v bílé nebo krémové barvě.

Červenooranžová tzv. rumělka působí vesele, vitálně, nezávazně. A může i hodně zvýšit teplotu v pokoji.

Růžová barva dává místnosti ženský, náročný ráz a probouzí jemný a mysl povznášející dojem. Nemá negativní asociace. Je symbolem čistoty myšlení, štěstí a romantiky. Nehodí se příliš do kuchyně a do koupelny.

Starorůžová barva

Vzbuzuje klid, bezpečí a pohodu.

Purpurová barva

Je řazena mezi nejkrásnější a nejvzácnější barvy. Vzbuzuje pocit vznešenosti, důstojnosti, moci a síly, proto je velmi vhodná do reprezentativních prostorů bytu, např. vstupních reprezentativních prostoru bytu, přijímacího salonu a pracovny. Tato barva se velmi hodí v stylovém interiéru pro potahované látky starožitných křesel. Důležitou roli však hraje materiál, na kterém je aplikována. Je vhodná do ložnice a do meditačního pokoje, nevhodná do koupelny, kuchyně a do pokoje určeného k zábavě.

 

Žlutý prostor

Je barvou s největší odrazností po bílé, což se dá v interiéru vhodně využít. Barvou slunce, takže propůjčuje místnosti slunečný, veselý nádech a místnost prosvětlí. Pomáhá odrážet paprsky, proto jí používáme tam, kde je málo okem nebo světla, tedy do chodeb. Tak jako slunce, tak i žlutá zahřívá, a tak ve žluté místnosti vnímáme teplotu přibližně o 2 stupně vyšší než ve skutečnosti je. Žlutou je vhodné použít do prostor tam, kde není přímé sluneční světlo, zvláště místnost obrácená na sever.

 Přesto i žlutá má nějakou negativní stránku, a to je, že je nejvíce únavná pro oči kvůli velkému množství světla, které odráží (proto by tato barva neměla být na pozadí počítače). Žlutá barva rozjasní, působí radostně, zlepšuje náladu, podporuje k přátelství a komunikaci, odstraňuje únavu, takže je vhodná do pokojů, kde to žije a scházejí se tam lidé.

Žlutá také povzbuzuje, stimuluje mozek, podporuje rozum, paměť, tvořivost, rozhodnost, povzbuzuje k pracovnímu výkonu, takže by se měla objevovat ve studentských, dětských pokojích, studovnách a školních třídách. Rovněž působí na duševní aktivitu a probouzí nápady a myšlenky, takže by se měla objevovat např. v kancelářích, reklamních agenturách, návrhářských a designerských firmách nebo dílnách. Pokud tam není možnost vymalovat kancelář na žluto, tak budou aspoň stačit žluté pořadače, lampička, obraz apod. Ale i žlutá má své negativita, pokud je ji příliš, může se člověk cítit rozrušený nebo přivodit bolesti hlavy.

Žlutá je dobrou pomocí proti nechuti k práci a při pocitech únavy. Proto je vhodná na pracovišti, kancelářích a v pokojích určených k zábavě. Naopak nebude vhodná v meditačním pokoji. Žlutá je vhodná pro děti, protože rozvíjí jejich poznávací schopnosti. Proto je dobré zahrnout žluté prvky do výzdoby v dětské místnosti, kde si děti hrají. Pozor! Stěny v dětském pokoji by však žluté neměly být všechny vymalované žlutou, protože povzbudivé účinky této barvy by mohly způsobit neklid a potíže s usínáním.

Podle některých výzkumů malé děti více pláčou v místnostech natřených žlutou barvou.

Je vhodná všude tam, kde chceme navodit optimistickou náladu a do prostoru, kde se věnují duševním aktivitám.

Žlutá napomáhá rozvíjet dětské poznávací schopnosti. Proto je dobré zahrnout žluté prvky do výzdoby místnosti, kde si děti hrají a studují. Stěny v dětských pokojích by však neměly být žluté, protože povzbudivé účinky této barvy by mohly způsobit neklid a potíže s usínáním

Její doplňková barva je fialová, takže pokud máte vymalovanou celou místnost na žluto, použijte nějaké fialové prvky.

 

Oranžový prostor

Mocná, veselá barva, která posiluje tělo a vyvolává radost k životu, odstraňuje smutek a depresi. Je mimořádně povzbuzující.

S oranžovou toho moc nepokazíte, protože působí dominantně a efektně a je snad nejvíce používána.

Má daleko vyšší tepelné působení než barva žlutá. Čím se blíží ve spektru více k barvě červené, tím je její působení teplejší a její emocionalita roste směrem vzhůru. Tóny zemitějšího charakteru (blížící se k hnědé a okru) její emocionalitu snižují a potlačují.

Oranžová se používá tam, kde  máme vyšší fyzickou aktivitu, hodí se tedy do obývacího pokoje, společenských místností, dětské pokoje, studovny a všude tam, kde se scházejí lidé. Rovněž je navrhována do kuchyňských a jídelních prostorů, protože oranžová povzbuzuje chuť k jídlu. Oranžovou využívají i v restauracích.

Nebude se však hodit jako dominující barva v ložnici a v pokoji menších rozměrů. Pouze její prvky. Vhodná bude i do tmavých místností, včetně chodeb.

Její doplňková barva je modrá, což slouží k vyrovnání energie. Nicméně kombinace v pokoji oranžová s modrou vytváří jednu z esteticky nejkrásnějších kombinací, které jsou podpořeny emocionálním vnímáním slunce nebo země a oblohy.

 

Zelený prostor

Je barvou přírody, klidu a rovnováhy. Působí uklidňujícím dojmem, napomáhá regeneraci a načerpání nových sil. Pohled na ní vyvolává pocit vyrovnanosti. Podporuje duševní činnost a má regenerující vliv na organismus, proto lidé, kteří hodně čtou nebo vykonávají činnosti namáhavé pro oči, by měli pobývat co nejvíce v místnosti zelené barvy.

Zelená vyvolává silnou asociaci přírodního prostředí a navíc se nachází ve středu barevného spektra, což vyrovnává všechny energie a měli bychom ji mít aspoň trochu v každé místnosti. Zelená barva má širokou škálu odstínů od olivových, po hráškovou, lípovou, jarní žlutozelenou, takže si myslím, že si určitě každý najde tu svou oblíbenou. Pokud však ne, stačí mít aspoň květinu.

Nejvíce je vhodná do místností k odpočívání a spánku a koupelen. V poslední době se často používá odstín světle zelený (hráškový, pistáciový) do kuchyní a jídelen. Hodně lidí uvedlo, že právě tyto barvy je více podporují a motivují jíst zdravěji a střídměji.

Dále se používá do terapeutických místnosti, regeneračních center, nemocnic, ordinací. Zelená se příliš nehodí do rodinného pokoje, herny ani do pracovny. Má výjimečnou schopnost pocitově zklidnit hlučné místnosti.

Zelená barva však může i u batolat podporovat psychomotorický vývoj dítěte a především stimuluje paměťové buňky. Takže by se určitě měla jemně zelená objevovat v dětských pokojích. Dále má příznivé účinky na sluchové ústrojí (subjektivně snižuje vnímání hladiny zvuku), a proto je vhodná do místností, se zvýšenou hladinou zvuku.

Její negativitou je akorát to, že patří do skupiny studených barev, ale kladným působením na naše duševno, se to dá potlačit.

Její doplňková barva je červená, takže pokud bude dominovat, její uklidňující energii vyrovnáme trochou červené.

 

Modrý prostor

Je barva mírná a uklidňující. Navozuje pocit bezpečí. Přináší klid, soustředěnost a uvolnění.

Světle odstíny modré vychází z přírodního působení vlivu vod (vodních toků, ale i moří a oceánů), takže připomínají nekonečnost nebe a dodávají nám pocit svobody.

Tmavě modré odstíny zase připomínají bezoblačnou oblohu, ale i volné prostory atmosféry naší Země i vesmíru, takže taky uklidňují, ale navozují i pocit soustředění.

Co se týče modré barvy, každý její odstín může působit jinak. Zvolíme-li však málo sytou modrou, může to naopak vytvořit nevýrazný dojem, ale dostatečně sytý odstín může působit příjemně a uvolněně.

Nejčastěji se používá do ložnice, kde navozuje uklidňující atmosféru, koupelen, pracoven, kde přináší soustředěnost a uvolnění, ale také dává pocit uspořádanosti a systematičnosti, dále meditační a terapeutické místnosti.

Modrá barva se používá jako prostředek pro zvětšení prostoru, ale neměl by být s ní vymalovaná celá místnost, protože se v ní lidé cítí chladně, ale i tišeji a uzavřeněji.. Což se hodí hlavně do ložnice. Právě její negativní stránkou v místnosti je, že na velkých plochách však působí modrá na psychiku návštěvníka v podobě únavy a nudy. Což bychom se měli vyvarovat v obývacím pokoji.

 

Světlé odstíny (blankytná modř) prostorové působení zesiluje a prostor vypadá jasně a navozuje pocit vzdušnosti. V tmavých tónech modré se rýsuje pocit hluboké noci, klidu a odpočinku, ale také strachu, obav a zániku.

Chceme-li nízkou místnost opticky zvýšit, požijeme na strop modrou barvu, v některém ze světlých odstínů, čímž dosáhneme otevření prostoru směrem vzhůru „do oblak“.

Pokud však modrou použijeme na podlahu, bude tento prostor působit jednoznačně studeně.

Avšak toto studené působení velmi vhodně použijeme do místnosti, kde působí příliš velké množství slunečního svitu a kde je místnost přesycena hřejivým teplem (hlavně prostor orientovaný na jih).

 

Fialová barva

Má slavnostní ráz a hodí se proto do elegantních a reprezentačních místností. Přesto i v bytech najdeme její uplatnění. Nejvíce se používá do obývacích pokojů, kde může podněcovat vitalitu, upoutává pozornost. Vyvolává představivost a vznešenost. Podněcuje vitalitu. Pokud je ale fialové hodně, může to vyvolávat deprimující mysl a zatěžující náladu. Nicméně rozhodnete-li se pro fialovou, zesvětlete a neutralizujte jí hodně bílou.

Má velmi nízkou odrazivost světla, která je příčinou celkového depresivního účinku.

Pomocí její doplňkové barvy, což je žlutá, můžete její depresivní účinek změnit na příjemnou kombinaci. Není vhodná na větší plochy našeho bytového interiéru, stačí použití jen na malé doplňky nebo dekorativní předměty, ale i to někdy působí zcela rozpačitě.

Je třeba si dát pozor, protože fialovou vytvoříme někdy laciný a povrchní výsledný dojem.

Fialové by se měli vyhnout lidé s vážnými psychickými obtížemi a lidé závislí na alkoholu a drogách.

 

Hnědá barva

Vyvolává v nás klid, stabilitu, uvolnění, ale i bezpečnost a důležitost.

Hnědá symbolizuje dřevo, kůži, půdu a vesměs objekty, které vzbuzují pocity stability, klidu, bezpečí a domova. To jsou pocity, které jsou v prostředí, v němž odpočíváme, to znamená v našem obytném prostoru velice žádoucí.

Vzniká smíšením jiných barev, a proto jde o barvu nespektrální. Její psychofyziologické účinky jsou tedy dány barvami, z nichž je složena. Stejně jako fialová má hnědá velmi nízkou světelnou odraznost, ale pocity, které vyvolává, jsou příznivé a povzbudivé.

Svým zemitým charakterem, který v sobě hnědá barva nese je dech dřeva a země. Proto se dobře hodí pro útulné bytové prostředí. Ze všech barev se snad nejvíce používá, hlavně co se týče nábytku. O to více je dobré jí kombinovat s teplými barvami, jako např. žlutou nebo oranžovou, a tím docílit slunečných, veselých efektů.

Je-li sytější odstín hnědé, dokáže navodit příjemnou a intimní atmosféru – je třeba si dát ale pozor, aby místnost byla dostatečně prosvětlená. Nejhezčí a nejvýraznější kombinace k hnědé je bílá nebo krémová, působí tak jako harmonický celek. Další zajímavou dvojici tvoří hnědá s modrou (zvláště v tónech blankytné nebo kobaltu). Může to symbolizovat čerstvě zorané pole s horizontem blankytně modré oblohy.

Hnědou se může použít snad kdekoliv, ale i přesto hnědá má své negativní vlastnosti, kdy nevhodné a předimenzované použítí může působit nudně, fádně, depresivně a unaveně.

 

NEUTRÁLNÍ BARVY:

Bílé prostředí

Bílá odráží světlo nejlépe a nejintenzivněji, a proto rozjasňuje prostor. Vzhledem ke své vysoké světelné odraznosti je nejvhodnější barvou pro požití do tmavých prostorů s malou intenzitou osvětlení. Nejvíce je vhodné jí použít do šaten, komor.

Bílý prostor působí vždy velkoryse, světle a je oživen. K jejím nejzajímavějším vlastnostem patří, že opticky rozšiřuje, zvětšuje prostor a objem, dodají lehkost a vzdušnost, což oceníme zejména v malometrážních bytech.

Bílému prostoru vnáší určitý řád a je to barva perfekcionismu, čistoty a pořádku (vyvolává dojem naprosté čistoty), což jsou její velké klady. Další kladnou schopností je, že zvyšuje účinky ostatních barev. Její negativní stránkou je chlad, mdlost, prázdnota, někdy působí, nepřátelsky, přísně a nehostinně. Pokud jí použijeme ve větší ploše vedle živých barvách, může v některých případech působit monotónně a nudně.

Její negativní účinky však můžeme vhodně kombinovat s širokou škálou dalších barev a jejich odstínů. Díky její neutralitě je vhodné jí použít v kombinaci se všemi barvami, protože při správně zvolené ploše jejího použití nepůsobí rušivým dojmem. Kombinace se všemi barvami, s barvou se kterou je použita, tak zvyšuje její účinek. V odstínu modré se jeví jako studená, protože připomíná sníh, ale v okamžiku, kdy tónujme teplé odstíny, nabývá na přirozenosti a živosti.

 

Černá

Je protipól bílé. Má téměř nulovou odrazivost světla.

K významným psychofyziologickým vlastnostem patří, že opticky zmenšuje prostor a objem a také zvyšuje pocit tíhy. Černou barvu můžeme použít v kombinaci s živými barvami, které nám pomůže zdůraznit, rozsvítit a oživit v jejich plné hodnotě. Pokud použijeme černou na menších plochách, výrazně se uplatňuje jako barva akcentní zejména na drobných dekoračních předmětech. To je na menších plochách čalounění sedacího nábytku, polštáře, drobné kusové koberce, ale i drobná plastika.

Určitě nepoužíváme černou pro orámování určitých ploch, může to připomínat pohřebnictví.

Máme-li v interiéru černý nábytek, pak je třeba jej doplnit barevnými doplňky. Nejlépe jsou vhodné doplňky v barvě červené, žluté ale i zlaté.

 

Šedá

Psychofyziologické účinky šedé jsou poměrně slabé a nízké, protože šedá je značně neutrální a značným způsobem tlumí. Představuje pocit šera, stínu, maskování a ztracenosti. Ve větších plochách působí na pozorovatele značně negativně. Bez dostatečného kontrastu působí jako barva bílá, tedy smutně, studeně, mrtvě zvláště ve svém namodralém odstínu. Ale naopak světlé odstíny šedé jsou ve svém působení mnohem příznivější než odstíny syté. Když už jí musíme použít, tak pouze v místech, kde v prostorách, kde nelze předpokládat zvýšenou tělesnou činnost nebo vyšší míru psychické pozornosti a soustředění, protože šedá zpomaluje vegetativní funkce v lidském organismu a tlumí většinu podnětů. Je tedy nutné jí kombinovat s jinými barevnými odstíny, čímž efektivně potlačíme její negativní působení na psychiku člověka.

 

BARVY V BYTĚ

Zkuste si projít celý váš byt, dívejte se kolem sebe na barvy, se kterými žijete a zapřemýšlejte nebo vnímejte reakci na barvy a zda vnímáte, že nějaká barva převládá nebo chybí. Pokud vás napadne nějaká barva, může to být právě ta, kterou zrovna v tomto období potřebujete a odráží vaše změny, jež se udály ve vás nebo ve vašem okolí.

 

Je potřeba si uvědomit, k čemu každá místnost v bytě slouží a jestli její barvy tomuto účelu odpovídají.

Například jak se mi spí v ložnici, cítím se ráno osvěžený po hlubokém spánku nebo vstávám unavený, protože se v noci často probouzím a převaluji se v posteli? Jedna z příčin může být i ta, že máme ložnici vymalovanou nějakou teplou, povzbuzující barvou, ačkoli potřebujeme spíše klidnou, chladivou barvu. Nebo je váš obývák místem odpočinku a příjemných rozhovorů nebo místem hádek? Jste dostatečně výkonní ve vaší pracovně?

  • jaká je hlavní barva místnosti, ve které se právě nacházíte?
  • jak se v této místnosti cítíte?
  • jak se ostatní členové rodiny cítí nebo chovají v dané místnosti – jsou útoční, nespokojení, nebo uvolnění?
  • má tato místnost barvu, která se vám líbí? Jestli ne, jakou barvu by podle vás měla mít?

 

 

Praktické rady při výběru barev v bytě

Teplé barvy mají tu vlastnost, že dokážou příjemně zútulnit interiér. Především žlutá, oranžová vnášejí do místnosti optimismus, a proto se často používají k malbě obývacího pokoje, kuchyně a jídelny. Aby tyto místnosti působily elegantním dojmem, není vhodné je vymalovat příliš těžkými odstíny. Lépe působí jen barevný nádech např. oranžová s bílou. Některému interiéru může slušet i tmavý odstín, zvláště je-li pokoj příliš velký a prostorný.

Použijeme-li studené barvy, jako např. studená a modrá, je lépe ji použít na dvojbarevnou kombinaci např. světle modrá s béžovou,

 

Chodba nebo předsíň

Je to místnost, kam většinou návštěvníci vstupují jako první, a tak chceme udělat i dobrý první dojem. V této místnosti chybí většinou světlo, a tak může působit chladně, někdy i zatuchle. Proto je chodbu nebo předsíň vhodné rozsvětlit použitím jasných světlých tónů jako je bílá, žlutá, žluto-bílá, béžová, krémová. Dobře vybrané barvy, zvláště pak pastelové odstíny mohou chodbu změnit tak na více prosvětlenou. Chceme-li vytvořit útulnější náladu, můžeme použít různé další teplé barvy jako je cihlově červená nebo rezavá.

Nevolit barvy příliš temné ani křiklavé.

 

Obývací pokoj

Obývací pokoj je jednou z ústředních místností domova. Tam se členové domova scházejí, povídají si, dívají se na televizi, čtou, studují a chtějí tam strávit příjemné chvilky s rodinou. Tato místnost plní tedy několik funkcí, z nichž všechny musíme vzít při plánování v úvahu.

Barvu vybírejte podle toho, jaký máte nábytek. Ideální jsou barvy žluté, zvláště (prosvětlí a pohledně zvětší). Barvy Oranžová, meruňková, brosková v obývacím pokoji podněcují k aktivitě, dodává dobrou a veselou náladu, oživuje. Odstíny hnědé, zlaté, pískové navozují pocit pohody, takže je vhodná pokud si povídáme s rodinou a přáteli.

Snese i intenzivní odstíny červené nebo oranžové. Měli bychom však dát pozor, aby tyto intenzivní barvy nepřevažovaly. K teplým, zemským odstínům se hodí modré doplňky, protože jsou protipólem teplých barev a může vzniknout zajímavý kontrast.

Studené odstíny modré a zelené jako hlavní sice nejsou nejvhodnější, ale pokud je použijete v kombinaci teplých barev, mohou být. Atmosféra místnosti by pak působila neklidně. Živé barvy krotíme klidnějšími, pastelovými odstíny. Příliš křiklavé barvy nevolíme z důvodu, že obývací pokoj je místnost pohody a harmonie a nepotřebujeme tak upoutat příliš pozornost.

Módní trendy radí volit i barvu fialovou (nedoporučuje se u lidí, kteří trpí psychickými problémy), nicméně je to barva harmonie, což v obývacím pokoji převládá. Tedy oddych a strávení příjemných chvil s rodinou a přáteli. Stejné účinky má i barva lila a světle růžová.

Prostor velice prosvětlí, zlepší náladu, dodá energií a zvýši aktivitu.

Můžeme použít i zelenou, ne však láhvově temném odstínů, který působí ponuře. Hezké jsou odstíny jemné hráškové, pistáciové. Navozují tak k regeneraci a odpočinku po náročném dni.

 

Kuchyně

Je to místnost, kde dochází pořád k nějaké aktivitě. Ráno začínáme den právě tam a potřebujeme tady nabrat energii.

Vhodná je barva žlutá. Je to barva optimistická, zaměřená na tvůrčí schopnosti, dodává inspiraci při vaření a duševní práci. Proto jí lze použít i v jídelně.

V poslední době se hodně používá světle zelená. Asociuje tak zdraví a přírodu a pomáhá se stravovat střídmě a zdravě.

Hodí se ale i odstíny oranžové, které podporují k jídlu, dále béžové. Jako doplňková barva může být přijatelné červená. Podporuje metabolismus.

Nedoporučují se barvy chladné, jelikož snižují chuť k jídlu a tedy i k vaření.

Podle jedné studie je vhodné mít nějaké prvky v kuchyni právě modré, aby se tam nestahoval zbytečný a obtížný hmyz.

 

Jídelna

Je místo, kde se schází rodina či přátelé k jídlu a tudíž se tam hodí barva oranžová, protože zvyšuje chuť k jídlu a podpoří trávení. Někdo používá jídelnu jako místnost, kde se schází s přáteli (tedy jako obývací pokoj), je tedy vhodná je i žlutá barva, povzbuzuje konverzaci.

Doporučují se barvy světlé, syté, teplé. Lososová, broskvová, meruňková, které optimalizují chuť k jídlu a vytvářejí příjemnou pohodu. Nedoporučují se barvy příliš chladné a tmavé, aby jídlo neznechutily.

 

Ložnice

Je místnost pro odpočinek, kde spíme, přemýšlíme, čteme, ale se tam milujeme, takže vytváříme i aktivitu. Určitě by tam měly převládat chladné, jemné odstíny, jako je zelená, modrá, tyrkysová ale může být použita i světle fialová. Jelikož jsou to barvy studené, neměly by však úplně dominovat celé místnosti. I když ložnice je určena k odpočinku po náročném dni a nabití další energie. Jak jsem uvedla, v ložnici se i milujeme, proto bychom tam mohli zařadit i určité prvky červené a oranžové. Moc bych se nepřikláněla k barvě růžové. Tato barva sice může váš protějšek přimět k projevům něhy, ale zároveň utlumuje projevy vášně, může tak i snižovat plodnost. Co se týče vzhledu, k chladným barvám se hodí  i hnědá a béžová.

V ložnici je ale třeba myslet i nad barvou povlečení. Určitě se vám bude lépe spát a klidně usínat v povlečení modrém nebo zeleném než v červeném.

Nedoporučují se jasné, syté barvy. Jejich silně aktivní energie může narušovat klid, potřebný ke spánku a načerpání nových sil. Použijeme tedy matné odstíny, které mají tyto účinky. Nevhodná v ložnici je rovněž bílá, tedy jako hlavní barva, protože může působit nemocničním prostředím.

 

Dětský pokoj

Když zařizujeme dětský pokoj, tak je třeba vždy pamatovat, že dětský pokoj plní několik funkcí najednou. I když to nazýváme dětský pokoj, Je však určený na hraní, učení, ale i spaní. Je to jedná místnost, ale odehrává se v tom více aktivit a právě na to bychom měli brát ohled. Neomezujte jen na jednu barvu, ale ideální je dvě až tři. Fialové, zelené, modré, meruňkové, červené, žluté …. Dejte prostor fantazii. Rozhodně neurčujte barvy pouze podle pohlaví dítěte. Tedy holčičky budou mít celý pokoj včetně doplňků pouze růžovou a chlapci všechno modré.

Žlutá je velice vhodná pro děti, protože pomáhá rozvíjet jejich poznávací schopnosti. Přesto by neměly být vymalované všechny čtyři stěny, protože povzbudivé účinky této barvy by mohly způsobit neklid a potíže s usínáním. Nicméně podle některých výzkumů malé děti více pláčou v místnostech které jsou natřené příliš moc a jasně žlutou barvou.Určitě je dobré zahrnout však žluté prvky do výzdoby místnosti, kde si děti hrají a studují. Například lampička na stůl, krabice s hračkami apod. Modrá je barva, která se hodí na stěnu blízko postele. Pokud jsou děti příliš živé, může se modrých prvků více použít. Pokud se děti neumějí příliš koncentrovat, může lampička na stole být rovněž modrá. Klidně použijeme i barvu oranžovou, která děti pobízí k aktivitě. Červená se nehodí, hlavně pokud máme děti příliš živé. Nejlepší kombinace u dětí, které potřebujeme více stimulovat, použijte dětský pokoj v kombinaci červená, modrá, žlutá.

 

Pozor byste si měli dát i u miminek. Na jejich oči totiž barvy působí, i když mají oči zavřené a spinkají. Vhodná je zelená, holčičkám jemně růžovou nebo fialovou. Zelená u batolat podporuje psychomotorický vývoj dítěte a především stimuluje paměťové buňky.

Čím jsou děti starší, tím více vnímají barvy a začínají si je i vybírat. Podle psychologů děti v předškolním věku preferují výrazné odstíny. Kdežto děti s nástupem do školy už zpravidla mají vybranou jednu nebo dvě oblíbené barvy.

Starší děti dávají přednost výraznějším a jasnějším barvám, které odrážejí jejich přebytek energie. Tyto zářivé barvy však nejsou moc vhodné pro klidné studium, a tak se vyplatí studijní koutek oddělit a vymalovat světlejšími, jemnějšími barvami, které podpoří soustředění. Tam kde mají děti počítač, tak za ní by stěna neměla být vymalována žlutě, protože dlouhé dívání na žlutou barvu oči unavuje.

Barevnou roli hraje taky výběr ložního povlečení. Při výběru u dětí buďte opatrní, protože vibrace barev budou zasahovat do aury spícího dítěte. Pozor také na vzor povlečení. Velké vzory s jasnými barvami nebo výraznými prvky mohou vyzařovat negativní energii.

 

Koupelna

Co se týče obkladů, tak ještě nedávno se hojně užívaly uklidňující a uvolňující barvy zelená a modrá. Zvláště modrá, která je propojena s vodou. Dnes už se ale v koupelnách používají snad všechny druhy barev. Ne všichni chtějí mít v koupelně pocit chladu, proto se používají teplé barvy. Ač chcete použít dominantní barvu jakoukoliv, neměly by to být barvy příliš tmavé a temné, raději světlé a matné. Nejvhodnější jako hlavní jsou pastelové barvy a doplňky (mýdlo, ručníky) zvolíme silnější, intenzivnější barvy.

Nejvíce je v koupelně zastoupena barva bílá (umývadlo, vana, sprchový kout, ale i malba), což koupelně dává pocit čistoty. Pokud je však bílé barvy příliš, určitě byste měli zvolit barevné doplňky, ale koupelna nepůsobila tak sterilně.

 

Toaleta

Bílá, světle modrá, světle hnědá. Určitě nevolíme barvy červené, oranžové, protože si tam dostatečně neulevíme.

 

Pracovna, studovna (doma)

Nedoporučují se syté odstíny barvy červené, oranžové, jež narušují soustředění a myšlenkovou činnost, potřebnou při jakékoliv tvůrčí práci, studiu nebo četbě. Doporučují se barvy matné a neutrální.

Hodí se barva žlutá, která působí na duševní aktivitu a probouzí nápady a myšlenky, probouzí ke studiu. Modrá barva zase dodá soustředěnost ke studiu a zelená uklidňuje oči, které během studia vyžadují dostatek oddechu.

 

BARVY V PRÁCI

Nevyhovující, jednotvárné, nudné barvy dříve nebo později určitým způsobem může ovlivnit i náš pracovní výkon. Barvy v práci by nám měly dodat energii a pocit neustálého dění, rozhodně by nás tu neměly přepadat pocity nudy a samoty, nebo dokonce deprese.

Velice vhodné jsou žlutá a oranžová – zlepšují pracovní výkon (vyvolávají i dobrou náladu).

 

Pracovna

Vhodné jsou barvy žluté (ne však stěnu za počítačem), dále světle hnědé, které příznivě podporují duševní práci, myšlení a učení, zrychlují schopnost soustředit se a hledat řešení.

Jestliže máme nějakou uměleckou práci třeba malíř nebo švadlenka, měli byste mít kolem sebe purpurovou. Můžeme použít i fialovou, která uklidňuje mysl a napomáhá koncentraci. Najdeme jí tedy hlavně v místnostech určených k rozjímání. Ne však všichni fialovou můžou. Určitě ne barvu červenou ani modrou. Modrá v této místnosti podporuje snění, zamýšlení a může přivodit i spánek, což v pracovně asi nepotřebujeme.

Máte-li problémy s očima, můžeme použít i zelenou jako nějaké prvky.

 

Kancelář

Vhodné jsou barvy žluté, hnědé, béžové, protože jsou to barvy praktické práce.

 

Zasedací místnost

Oranžová, žlutá vybičují aktivitu na maximum.

 

Úřad

různé odstíny modré, zelené a hnědé prvky vyvolávají pocit odpovědnosti a serióznosti.

 

Banka

bílá, béžová – působí klidně a zodpovědně. Hnědá vyvolává pocit zajištěnosti.

 

Dílna

Rukodělnou dílnu podpoří žluté a zemité odstíny.

K soustředění a zvýšení výkonu bílá napomáhají bílá, modrá a zelená

Studené provozy (mrazírny) oranžová, žlutá vyvolávají pocit tepla.

Horké provozy (kuchyně, pekárny) modrá, zelená ochlazují psychiku.

 

Nemocnice

Světle zelená, světle žlutá - podporují uzdravování. Vhodné jsou i žlutá a oranžová, dodává optimistickou náladu.

 

Lékařské praxe

Vhodné je určitě léčivá lípová zeleň a světle oranžová. Důležité jsou i dekorace.

 

Posilovna

Tam potřebujeme být aktivní, proto by v posilovně měla převládat barva bílá s červenými nebo oranžovými doplňky jako je třeba červený koberec.