Terapie barvami na jaře

COLORTERAPIE A CHROMOTERAPIE NA JAŘE

aneb jak si pomoci barvami na nejčastější jarní potíže

To, že barvy na nás působí a ovlivňují naši psychiku, víme téměř všichni. Ale o to méně barvy využíváme na fyzické potíže a myslím si, že je to škoda. Netvrdím, že barvy jsou přímo lékem na zdravotní problémy, který si můžeme koupit v lékárně. Ale mohou nám pomoci alespoň jako doplňková či preventivní terapie.

 

Dlouhé zimy bylo už dost a máme tu konečně jaro. Příroda se pomalu začíná probouzet a taktéž i náš organismus. Je to období začátku nového cyklu. Je tedy zásadním obdobím pro celý rok. Proto bychom měli obzvlášť dávat pozor na péči o zdraví, neboť právě i na jaře může klesat imunita. Dále dbát na správnou výživu, ale být i pozorní vůči změnám počasí.

 

Máme tu dva jarní měsíce březen, duben a orgány, které mají nadvládu a zároveň se nejvíce projevují, jsou játra a žlučník. Konkrétně v březnu žlučník a v dubnu játra. Tyto orgány jsou velice důležité v tom, že čistí organismus od odpadních látek, podporují správné trávení a vstřebávání živin na fyzické úrovni. Obzvlášť bychom měli myslet na játra a povzbudit jejich činnost. Neboť játra jsou hlavním orgánem látkové výměny a tudíž nejvíce ovlivňují všechny orgány v těle. Jsou nejvíce detoxikačním orgánem v těle.

Pokud jsou játra příliš zanesená, zejména přes zimu, projeví se to navenek právě nám velice známou jarní únavou.  Tak samo sem patří i žlučník a právě v období jara a měsíci březnu bývá nejvíce žlučníkových operací. Ještě je se třeba zmínit o době jejich největší činnosti. U žlučníku 23. – 01 hod a u jater 01. až 03. hod. ranní.

 

Než se dostaneme dále, tak bych chtěla podotknout, že když se zmiňuji o játrech a jejich možnému oslabení, neznamená to, že játra musí být přímo nemocná. Jedná se spíše o energii jater a o symptomy, které mohou nastat, když vše není tak, jak má být. Právě díky prvotním symptomům můžeme řešit různé zdravotní potíže ještě dříve, než vznikne úplná nemoc, kterou byste až později mohli vidět ve svých krevních testech.

 

 

ZÁKLADNÍ A NEJČASTĚJŠÍ POTŘEBNÉ BARVY V OBDOBÍ JARA

 

zelená – základní barva, která regeneruje, posiluje játra a žlučník a potíže, které s nimi souvisí. Zelená má vliv i na detoxikaci těla. Rozpouští škodlivé látky a pomáhá při jejich vyplavování. Ale taktéž, zelená uklidňuje rozbouřené jaterní emoce – zlost a hněv, ale i agresi.

 

Pozor! Pokud se projeví nadměrná touha po zelené barvě, tak je třeba při terapiích vyvažovat doplňkovou barvou tedy magentou (purpurovou).

 

žlutá – podporuje a posiluje hlavní detoxikační orgány. V tomto případě právě játra, ale i žlučník. Posiluje látkovou výměnu, funkce jater, vyměšování žluče, žlučníkové potíže, žlučníkové kameny… Čistí organismus od odpadních látek a podporuje vstřebávání živin. Vyplavuje toxiny na povrch, aby mohly být z těla vyloučeny. A to jak na úrovni fyzické, tak i psychické.

bílá - je nadřazená barva všem ostatním. Zahrnuje celé barevné spektrum. Čili posiluje a očišťuje celou energetickou soustavu. Silně detoxikuje od fyzických, ale i psychických odpadů či nánosů. Čistící účinek je dobré využít zvláště při jarním půstu. Kdo má silně oslabená játra, měl by právě při terapii pracovat i s barvou bílou. Měla by být zařazena na začátek terapie. Ovšem ti, kteří jsou více a častěji náchylní na deprese (obzvlášť na jaře), tak by se měli vyhýbat v bytě bílé vymalovanými stěnami.

oranžová – může napomoci těm, kteří trpí depresemi

modrá – detoxikuje játra. Doporučuje se přikládat na břicho modrá látka nebo nosit tričko.

 

JÁTRA – měsíc DUBEN

Játra oproti potížíchžlučníku nebolí. Jejich oslabení se může projevit jinými způsoby, jako jsou onemocnění šlach, kloubů, vaziva, očí, nehtů, pálení žáhy, problémy se zažíváním, alergie, potíže s vlasy, snížená odolnost vůči nemocím…

 

Hlavními barvami jsou zelená a žlutá. Při terapiích je dobré začít bílou barvou, která má silně čistící a detoxikační účinek. Což v období jara je velice důležité. Nicméně zesiluje účinek barvy, která bude následovat. Na jaře je třeba obzvlášť organismus pročistit.

Na podporu činnosti, ale i regeneraci je dobré se obklopovat hodně zelenou barvou. Ono to většinu lidí i k této barvě přitahuje. Však si vzpomeňte, jak je vám dobře při pohledu, kdy na jaře rozkvétají první stromy a tráva. Je dobré chodit ven na procházky a vnímat zelenou přírodu, prodýchávat, vizualizovat… Určitě na podporu činnosti je dobré pití solarizované vody zelené a žluté.

Možné ovlivnění symptomu:

podpora činnosti, regenerace – zelená, žlutá

v některých případech při snížené energii jater – červená a poté zelená

infekce jater – červená

detoxikace jater – modrá (přikládat na břicho modrou látku nebo tričko)

 

ŽLUČNÍK –  měsíc BŘEZEN

Bolesti kloubů, kyčlí, ramena, lokty (tenisový loket), kolen (vnější strana), bolesti pod hrudní kostí, nevolnost po jídle, žlučníkové potíže, žlučové kameny, bolest hlavy, poruchy zraku, kožní alergie …

 

Hlavními barvami jsou zelená a žlutá. Při terapiích je dobré začít bílou barvou, která má silně čistící a detoxikační účinek. Nicméně zesiluje účinek barvy, která bude následovat.  Na jaře je třeba obzvlášť organismus pročistit.

Na podporu činnosti, ale i regeneraci je dobré se obklopovat zelenou barvou. Je dobré chodit ven na procházky a vnímat zelenou přírodu, prodýchávat, vizualizovat, ale určitě na podporu činnosti je dobré pití solarizované vody zelené a žluté.

Možné ovlivnění symptomu:

podpora činnosti, regenerace – zelená, žlutá

potíže se žlučníkem - žlutá

akutní stavy zelená, modrá, indigo

 

 

Játra odpovídají za kvalitu šlach, nehtů a očí

ŠLACHY – (tkáně, které spojují klouby a svaly). Aby mohly šlachy fungovat, musí být vyživovány krví jater. Opačně tedy pokud játra fungují správně, tak šlachy jsou správně zvlhčovány a vyživovány. Nejčastější potíže mohou být: záněty šlach – achillova šlacha, obtíže při ohýbání a napínání, svalové tuhnutí, třes rukou a nohou, záškuby končetin.

Možné ovlivnění symptomu:

působení na postiženou oblast žlutá, možno i oranžová

 

NEHTY – měkké, jemné, suché, roztřepené, lámavé, rýhy

zelená, žlutá – dodáváme barvy vnitřním způsobem - solarizace

 

OČI – pokud jsou játra nedostatečně vyživována, vidění je rozostřené, obtížné noční vidění, pocit suchých očí (člověk se často škrábe). Čím horší aktivita jater tím jsou potíže s očima silnější - červené oči, napuchlé, bolí, potřebujete mít stále na očích sluneční brýle.

Jen si vzpomeňte, jak vás sluníčko dráždí a nemůžete se na něj podívat, když jste večer popíjeli příliš alkohol – játra jsou oslabená.

Mezi oční potíže od jater patří i oční potíže od senné rýmy, svědění, slzení, červené oči. Proto na jaro mají lidé s oslabenou energii jater potíže s očima.

Možné ovlivnění symptomu:

akutní, ale i chronické potíže – záněty, bolesti, škrábání, červenání očí je dobré dát na oči zelenou látku či obklad, který jsme si udělali ze zelené solarizované vody. Do této vody namočit vatové tampony nebo bavlněný kapesník a potírat oči. Také je dobré mít na očích brýle se zeleným filtrem.

 

 

Další potíže od zanesení či špatné činnosti jater jsou:

 

KLOUBY – zde patří nejvíce potíže KOLENOU (nejvíce na vnitřní straně), KYČLÍ a KLOUBŮ u palců nohou, haluxy (zvětšení a bolestivost palců u nohou).

Možné ovlivnění symptomu:

klouby, kolena, kyčle - bolesti a podráždění všeobecně červená, oslabené žlutá (oranžová)

záněty žlutá, zelená společně se žlutou

oteklé klouby modrá, indigo

 

ALERGIE – mají spojitost s oslabenými játry.

alergie - žlutá, zelená, oranžová, purpurová. Na jaře kdy je největší výskyt alergii, tak u některých se mi osvědčila purpurová.

Kdo má kožní alergie, vyrážky, červenání pokožky, tak zeleným světlem a poté oranžovým světlem + posilovat játra.

 

VLASY –

vypadávání vlasů může mít několik faktorů. Jedním z faktorů jsou však přetížená játra. Určitě si toho mnozí z vás všimli, že jim na jaře více vypadávají vlasy. Nicméně potíže, jako jsou vlasy suché (přetížení jater a žlučníku), mastné, šedivé, vypadávání (oblast temene hlavy)

Možné ovlivnění symptomu:

co se týče vypadávání vlasů, je mnoho faktorů, které vypadávání může ovlivňovat. Jelikož v tomto článku píšu u propojení s játry, tak je třeba brát ohled na to, že příčina je vnitřního původu. Tzn. posilovat játra zelená, žlutá barva. Posilovat pokožku hlavy fialová (oblast hlavy)

 

IMUNITA –

jak jsem zmínila, na jaro může klesat imunita. Pro podporu imunity je hlavní barva:

žlutá – podporuje obranyschopnost organismu a rovněž chrání organismus tak, že pročišťuje a odvádí z něj jedy a škodliviny. Při oslabené imunitě může být i zaplísněný organismus, obzvlášť střeva – pít žlutou solarizovanou vodu – žlutá (očista střev, plísně ve střevech).

tyrkysová – podporuje obranyschopnost organismu, posiluje tvorbu imunitního systému a pomáhá proti virovým infekcím

oranžová – podporuje obranyschopnost organismu, aktivuje a posiluje imunitní systém

 

EMOCÍ jater a žlučníku je hněv a vztek. Nadměrný hněv játra poškozuje. Játra také poškozuje, když hněv držíte uvnitř sebe. Pokud jsou játra příliš oslabená, může se hněv projevit i při malém podnětu. Takže cholerici by měli řešit své játra.

Další obdobné emoce jsou nenávist, frustrace, závist, žárlivost, odmítnutí, ponížení. Také nadměrný pocit zodpovědnosti játra velice oslabuje a může to způsobit jejich silné přetížení.

Nejde o to nemít tyto emoce, ale umět se jim vyhnout a zvládat.

 

Ve všech těchto případech posilovat játra.

 

Metody možného využití chromoterapie:

 

Nezapomínejte, že při metodách jako je vizualizace či prodýchávání je dobré začít bílou barvou. Neboť bílá zesiluje účinek jakékoliv barvy, se kterou se během terapie pracuje, a také vytváří rovnováhu. Pročištění bílou barvou by mělo trvat asi 2 minuty.

 

Přímé metody chromoterapie:

 • solarizace – pití barevné vody – velice účinná metoda s pozitivními výsledky

Obzvlášť na jaře doporučuji zařadit tuto metodu na podporu a regeneraci jater a žlučníku. Velice se k tomu hodí i Chromosol esence

 • koupel – barevné oleje, barevná sůl v koupeli
 • vizualizace
 • prodýchávání
 • barevné brýle
 • působení barevným světlem – biolampou
 • Chromosol esence (odkaz kde najdete tyto esence viz. moje webovky)
 • Osobní barevné spreje (odkaz kde najdete tyto spreje viz. moje webovky)

Ostatní způsoby, které na nás působí a mohou ovlivňovat:

 • nošení barevného oblečení
 • působení barevných kamenů
 • konzumace barevných přírodních potravin

 

Zelené potraviny obsahují důležitou látku chlorofyl, která zajišťuje fotosyntézu nezbytnou pro všechny živé organismy. Někdy se mu také říká „tekuté slunce“. Zelené potraviny je velice dobré užívat na jaře, protože to je právě období, kdy se potřebují zregenerovat naše játra. Doporučuji tak na jaře zvýšit množství zelených potravin. Ale kdo má oslabené játra, tak možná sám pozná zvýšenou chuť na zelené potraviny.

Mezi hlavní zelené potraviny patří: v první řadě veškeré jak se dnes uvádí „zelené potraviny“ tedy mladý ječmen, chlorella, mořské řasy, ale i různé druhy zelených salátů, polníček, rukola, špenát, kopřiva, bazalka, máta, pažitka, řeřicha, různé klíčky. Další zelené potraviny mohou být zelená čočka, zelený hrách,  zelený celer, brokolice, okurka, fazolové lusky, chřest, zelí, zelená paprika, cuketa, petržel, avokádo, jablka, hrušky, kiwi, limetky, vinné hrozny, angrešt….

 

Nicméně játra ovlivňují i žluté potraviny. Což hlavně bych se chtěla zmínit o smetánce (pampelišce) – je velice dobré si na jaro udělat kůru z kořene smetánky.

pšenice (nejlépe celozrnná), neloupaná rýže, brambory, vejce, žlutá čočka, žlutý hrách, celozrnné potraviny, obilí, hlavně (proso, polenta), žlutá paprika, pastiňák, zázvor, kmín, cibule, kukuřice, banány, citrony, ananas, grapefruit…

 

Na jaře bych obzvlášť doporučila metodu solarizaci - pití zelené a žluté solarizované vody a hlavně dostatek pohybu v přírodě. Přeji krásné jaro.

                                   

 

 

Tento článek není míněn jako náhrada za klasickou medicínu. Colorterapie je určena jen jako doplňková nebo preventivní terapie.

 

 

Prosím, NEKOPÍRUJTE  tento článek bez mého souhlasu na jiné webové stránky. Sepsala jsem to jako návod pro vaši potřebu a využití.

Zpracovala Petra Mičulková