Terapie barvami v létě

COLORTERAPIE A CHROMOTERAPIE V LÉTĚ

aneb nejčastější letní zdravotní potíže

To, že barvy na nás působí a ovlivňují naši psychiku, víme téměř všichni. Ale o to méně barvy využíváme na fyzické potíže a myslím si, že je to škoda. Netvrdím, že barvy jsou přímo lékem na zdravotní problémy, které si můžeme koupit v lékárně. Mohou nám ale pomoci alespoň jako doplňková či preventivní terapie.

 

UŽITEČNÉ TIPY NA LÉTO S BARVAMI

Mezi nejčastěji používané barvy v létě jsou barvy modrá a zelená. Už jenom pohled na tyto barvy nás zklidní, ale hlavně schladí.

 

MODRÁ


Modrá energie v letních dnech ochlazuje, osvěžuje a uklidňuje. Pití solarizované modré vody vás ochladí, aniž byste museli pít příliš ledovou tekutinu, která narušuje trávicí trakt, zužuje cévy a snižuje funkci imunitního systému. Také uklidňuje, utišuje a tlumí při bolestech.
V létě modrá barva pomáhá napravovat kůži poškozenou nadměrným sluněním (spáleniny). Udělejte si tak obklady s modrou solarizovanou vodou nebo je třeba dobré nosit modré tričko.
Modrá má antiseptické a desinfekční účinky, což můžete použít na různé štípance od hmyzu.
Taktéž modrá energie má účinek stahující, brzdící, svírající a anestetický. To může být nápomocné při úrazech, které se v létě vyskytují častěji než v jinou roční dobu. Působí na rány všeobecně, obzvlášť krvácející, zanícené a hnisající, kožní potíže jako různé vyrážky, mokvavé onemocnění pokožky, ekzémy, puchýře, ale i výrony, podlitiny, otoky po zlomeninách apod.
Modrá omezuje nadměrné pocení. Můžete se tak omývat modrou solarizovanou vodou, více jíst modré potraviny, nosit modré oblečení. (Potí-li se však člověk nadmíru, může tento problém poukazovat na jiné zdravotné potíže).
V létě se mnoho lidí potýká s angínami, které můžeme dostat z průvanu, pití příliš ledových nápojů, zmrzlin, nošení mokrých plavek atd. Modrá v tomto případě utlumuje horečky, bolesti či nateklý krk (nosit modrý šátek), pomáhá celkově při infekcích. Při angíně je dobré posílit i ledviny (oranžová barva).
Rovněž se v létě často setkáváme s častějšími zažívacími potížemi, včetně průjmu. Modrá vám v tom může pomoci. Ničí choroboplodné zárodky, ale i záněty.


S modrou opatrně: při svalových křečích, natažených svalech, špatném prokrvování.

 

V případě disharmonie modré barvy vyvažujeme barvou oranžovou a tyrkysovou barvu vyvažujeme červenou.

 

ZELENÁ


Zelená, stejně jako modrá barva velice dobře osvěžuje (zelená osvěžuje ještě více než modrá), ochlazuje, a tak vyrovnává organismus při nadměrném vedru. Zelená vás osvěží více než pití ledové tekutiny, která narušuje trávicí trakt, zužuje cévy a snižuje funkci imunitního systému.

Další využití zelené je to, že čistí, detoxikuje, dezinfikuje, zabíjí bakterie, rozpouští a odvádí z těla toxiny, což bývá v létě časté.
Zelená pomáhá lépe se organismu vyrovnat se zátěží při nadměrném vedru, což velice ocení i kardiaci. Zelená srdce jak povzbuzuje, tak i zároveň pomáhá při jeho slabosti.
Zelené světlo regeneruje kůži už poškozenou po nadměrném působení slunce (zatímco modrá napravuje čerstvé spáleniny).
Zelená osvěžuje při nadměrném pocení. Můžete tak použít přímo nebo namáčet nohy do zelené solarizované vody.
Zelené světlo má antiseptické a dezinfekční účinky, což působí na řadu kožních potíží, které se v létě rovněž velice často vyskytují. Např. plísně na kůži a na nehtech, mykózy, bradavice, mokvavé rány na kůži, ale třeba i na štípance od hmyzu.
Zelené světlo podporuje hojení ran, rány čistí, zbavuje hnisů, čímž pomáhá lépe bojovat s infekcemi.


Se zelenou opatrně v případech kdy trpíte průjmy či zvracením neboť působí močopudně, a tak by váš organismus mohla ještě více dehydratovat.


V chromoterapii v případě disharmonie zelené barvy vyvažujeme barvou purpurovou.  Jedná-li se v colorterapii o pigment, tak vyvažujeme barvou červenou.

 

ŽLUTÁ

 

Nedostatek žluté v organismu může znamenat snížení odolnosti proti baktériím, virům a plísním, což se v létě často vyskytuje. Nicméně žlutá má velice dobrý čistící účinek na krev, ale i střeva.

 

Barvy vhodné při cestování na dovolenou:

 

tyrkysová – tato barva uklidňuje při nevolnosti z cestování. Proto je-li vám nebo dětem často nevolno, zkuste obléci tyrkysové tričko. Někdy se používají světle modré - tyrkysové sedačky v dopravních prostředcích např. v letadle.

 

žlutá – tato barva pomáhá k soustředění pozornosti. Proto čeká-li vás delší doba řízení auta, oblékněte si žluté tričko nebo si dejte poblíž alespoň něco žlutého.

 

 

NEJČASTĚJŠÍ LETNÍ POTÍŽE

Tak jak jsme v zimě více náchylní na řadu nemocí (nachlazení, chřipka), tak i období léta přináší zdravotní komplikace, které jsou typické při horkých dnech. Mezi nejčastější letní potíže patří: potíže se srdcem, setkáváme s častými angínami, střevními potížemi, ale také přehřátí organismu či spálená pokožka od slunečních paprsků…

V létě jsou nejvíce náchylné orgány srdce a tenké střevo. Srdce je mateřský orgán pro tepenný systém. Pokud srdce funguje správně, krev v těle plynule proudí.  Pokud je však činnost oslabená, nastávají blokády (proud krve je zpomalen).

Srdce je nejaktivnější v létě, a právě v létě je nejvíce případů infarktů myokardu. Podle orgánových hodin jich bývá často mezi 11. – 13. hodinou. V tuto dobu je naše srdce nejaktivnější. Proto v tuto dobu bychom měli mít klidnější režim – vyhnout se nadměrné aktivitě, sportu, hádek a hlavně stresu, ale třeba taky se moc nepřejídat, vyhnout se tomu, co nás extrémně nabudí (káva, černý čaj, energetické drinky). Naopak je hodně lidí, kteří si dají vydatný oběd a poté si hned dají kávu se zákuskem. Takto organismus v létě příliš zatěžujeme.

Létu patří barva červená. Pokud někdo nesnáší tuto barvu nebo ji naopak všude vyhledává a upřednostňuje, může mít potíže s tímto okruhem.

Začíná to barvou růžovou, světle červenou, sytě červenou až rudě červenou.

 

Nejčastější fyzické projevy:

bolesti srdce a v hrudním koši, srdeční aritmie, bušení srdce, zadýchávání se po krátké námaze, vystřelující bolesti od srdce do ruky směrem k malíčku, nízký či vysoký krevní tlak, návaly horka, závratě, sucho v ústech, ztráta řeči, pocit pálení v dlaních…

Nerovnováha na fyzické úrovni se projevuje srdečními potížemi, poruchami krevního tlaku, trombózami, hemeroidy, angínami…

Nejčastější psychické projevy:

Srdce stojí za emocionálními projevy jako je strach a úzkost, ale z určité konkrétní situace. Například častý bývá strach ze smrti.

Dalšími projevy jsou duševní neklid, nespavost, děsivé noční sny, velké množství snů, poruchy paměti, upovídanost, bláznivý smích nebo naopak chorobný smutek…, hyperaktivní jednání, workoholismus, hyperaktivita nebo naopak vyčerpanost, ztráta energie, nadměrná únava….

 


NEJČASTĚJŠÍ POTÍŽE A JAK SI POMOCI S COLORTERAPII, CHROMOTERAPII

POTÍŽE SRDCE:

srdce - posílení činnosti zelená, částečně i purpurová

  • srdce – v rámci terapie posílení činnosti srdce a celého systému zelená ve spojení s barvou purpurovou.

Purpurová je dobrá na srdeční poruchy. Posiluje srdeční sval a stabilizuje srdeční rytmus. Působí tam, kde je všeobecně energie slabá. Tělo je napjaté a zároveň oslabené např. přílišným stresem, a to má vliv na potíže oslabené energie srdce.

Pozn. Nadměrně purpurové by se měli vyhýbat hysteričtí lidé.

  • srdce - zklidnění zelená, posílení zelená s purpurovou
  • srdeční aritmie - zelená
  • angina pectoris – zelená

krevní tlak (nízký) - klesne-li tlak příliš nízko červená, jinak oranžová

krevní tlak (vysoký) - stoupne-li tlak příliš vysoko modrá, jinak i zelená. Jsou-li potíže pravidelné, tak používat častěji zelenou barvu. Vysoký krevní tlak snižuje i fialová a purpurová.

Při potížích srdce může pomoci i barva žlutá – má čistící účinek na krev. V tomto případě pití žluté solarizované vody.

Při potížích srdce je důležité posilovat ledviny a nadledvinky. Zhoršení činnosti srdce může mít příčinu právě v ledvinách.

Při detoxikaci srdce bychom neměli zapomínat ani na detoxikaci lymfatického systému, protože špatná lymfa je jedna z nejčastějších příčin usazování toxinů v těle, a to má vliv na srdce.

Terapie barevným světlem :

Barevným světlem můžete svítit jednak na organismus (celkově či na jednotlivé části), ale také můžete ozářit barevným světlem i vodu, která se užívá vnitřně.

Potíže se srdcem –

zelené světlo – oblast srdce, hrudní kosti 10 – 15 (v některých případech i 20 minut), 2-3 x denně a dále:

oranžové světlo – oblast ledvin, pupku 10 minut, 2-3 x denně. Zhoršení činnosti srdce může mít příčinu v ledvinách

 

Vysoký krevní tlak –

modré světlo - oblast šíje 2-3 denně 10 minut

zelené světlo - oblast srdce  2-3 x denně 10 minut

oranžové světlo – oblast ledvin 2-3 x denně 10 minut

 

KOŽNÍ POTÍŽE:

Nezánětlivé kožní potíže - červená, oranžová, žlutá

  • kožní potíže se zánětem nebo infekcí, tak používáme barvy opačné tedy hlavně zelená, ale může být i modrá, indigo
  • mykózy, plísně - zelená a poté žlutá
  • regenerace pokožky zelená, tyrkysová, částečně žlutá
  • spáleniny od slunce - modrá - pomáhá napravovat kůži poškozenou nadměrným sluněním (modré obklady, nosit modré tričko)
  • štípance od hmyzu – modrá - antiseptické a desinfekční účinky
  • všeobecně potíže s kůží a posílení jsou spojeny s barvou fialovou

Terapie barevným světlem:

Zánětlivé potíže kůže:

zelené světlo - (dezinfekční účinek) 10-12 minut 2-3 x denně

Došlo-li k postižení velké části těla, tak k tomu posílíme:

žluté světlo - oblast pod žebry

oranžové světlo - oblast ledvin a oblast pupku

 

Spáleniny od slunce:

modré světlo - (zklidňující účinek). Při velkých bolestech si oblékneme modré tričko a modrým světlem svítíme přes to bílé tričko asi 2 dny a poté bez bílého trička.

 

ANGÍNA:

Bolest v krku – indigová, modrá (nosit modrý, indigový šátek)

Terapie barevným světlem:

modrá - oblast krku, pod bradou, lymfatické uzliny asi 10 minut 2-3 x denně

zelená - oblast hrudní kosti

 

STŘEVNÍ POTÍŽE:

Střeva - tenké střevo žlutá, tlusté střevo červená

  • lenost střev - červená, oranžová
  • chronické potíže střev - oranžová
  • očista střev - žlutá
  • zánět ve střevech, koliky, bolesti – první dny modrá, indigo poté žlutá, oranžová
  •  

V létě se často setkáváme s průjmem:

průjem – indigo, modrá (napomáhá pití modré solarizované vody) a obklady

Taky je dobré v létě zařadit barvu žlutou, neboť nedostatek žluté v organismu znamená snížení odolnosti proti baktériím, virům a plísním, což se v létě často vyskytuje. Má čistící účinek na krev, ale i střeva.

 

Společně se žlutou má dobré využití barva zelená. Čistí, detoxikuje, dezinfikuje, zabíjí bakterie, rozpouští a odvádí z těla toxiny.

 

 

Metody možného využití chromoterapie:

Přímé metody chromoterapie:

  • solarizace – pití barevné vody – velice účinná metoda s pozitivními výsledky
  • koupel – barevné oleje, barevná sůl v koupeli, vany se zabudovaným barevným světlem
  • vizualizace
  • prodýchávání
  • barevné brýle
  • působení barevným světlem – např. biolampou. Barevným světlem můžete svítit jednak na organismus (celkově či na jednotlivé části), ale také můžete ozářit barevným světlem i vodu, která se užívá vnitřně. Tato voda ozářená barevným světlem se už nemusí dávat na slunce jako je tomu u metody solarizace.

 

Ostatní způsoby, které na nás působí a mohou ovlivňovat:

  • nošení barevného oblečení
  • působení barevných kamenů
  • konzumace barevných přírodních potravin

 

Tento seznam není míněn jako náhrada za klasickou medicínu. Je určen jen jako doplňková nebo preventivní léčba.

 

 

Zpracovala:

Petra Mičulková

 

Prosím, NEKOPÍRUJTE  tento článek bez mého souhlasu na jiné webové stránky. Sepsala jsem to jako návod pro vaši potřebu a využití.